Spotkanie opłatkowe parlamentarzystów (ZDJĘCIA)

– Przed nami Święta Bożego Narodzenia Święta, obchodzone przez nas w szczególnym czasie, w szczególnych okolicznościach i wyjątkowo trudnym momencie. Za nami trudny rok, nie wiemy także, co przed nami. Święta te niosą ze sobą ogrom miłości, wzajemnego zrozumienia, przebaczenia i przede wszystkim bliskości rodziny i przyjaciół – mówiła marszałek Sejmu Elżbieta Witek podczas tradycyjnego spotkania opłatkowego parlamentarzystów, które odbyło się w czwartek w holu głównym Sejmu.

Współgospodarzem uroczystości był marszałek Senatu Tomasz Grodzki. W wydarzeniu uczestniczyli wicemarszałkowie obu Izb: Ryszard Terlecki, Małgorzata Kidawa-Błońska, Piotr Zgorzelski, a także Marek Pęk i Bogdan Borusewicz. Obecny był również metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. W spotkaniu wzięła też udział szef Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska z zastępcami Christianem Młynarkiem i Dariuszem Salamończykiem.

– Przy niejednym wigilijnym stole, oprócz nas, naszych rodzin, przyjaciół, zasiądą też ci, którzy nie mają szczęścia by w spokoju i pokoju celebrować świąteczny czas. Ten rok pokazał coś wyjątkowego i jako naród powinniśmy być z szczególnie dumni. Całemu światu pokazaliśmy, że wiemy co to jest solidarność, współczucie, bezinteresowna pomoc, szczególnie tym, którzy są w ogromnej potrzebie. Zdaliśmy ten egzamin znakomicie – podkreśliła Marszałek Sejmu. – Radujmy się Świętami. Wszystko to, co jest przed nami, powinno nas napawać pełną nadzieją. Bo ta nadzieja wiąże się właśnie z narodzinami Jezusa Chrystusa. Życzę by spełniły się Państwa marzenia i żebyśmy przyszły rok rozpoczęli z przekonaniem, że będzie on lepszy od tego który mija. Doceńmy to co mamy, bo tuż za naszą granicą świat wygląda zupełnie inaczej. Jest brutalny, okrutny, niebezpieczny i dotyka absolutnie wszystkich – zaznaczyła Elżbieta Witek.

– Zapewne w wielu sprawach się różnimy. I to jest zupełnie normalne. Bardzo się cieszę, że wśród obecnych na tym wspólnym opłatku są reprezentanci wszystkich klubów i kół parlamentarnych. To pokazuje, że jest taki czas w roku, który nas jednoczy i że na ten czas zawieszamy spory. To jest nasza wewnętrzna potrzeba, wynikająca z serca, z wyjątkowości Świąt Bożego Narodzenia – dodała marszałek Witek.

– Życzę ciepła rodzinnego i spokoju, radosnego przeżywania Świąt. Święta te niosą ze sobą wiarę, nadzieję i miłość. Proszę, byśmy przy wigilijnym stole pomyśleli też o naszych siostrach i braciach z Ukrainy. Ich święta mogą być trudne, chłodne, bez prądu. Tym niemniej one zawsze niosą nadzieję. Dzielmy się z nimi tą nadzieją. Życzę, byśmy mimo ciężkiej politycznej pracy, byli bliżej z naszymi rodzinami i wrócili do pracy mam nadzieję w lepszym 2023 roku – powiedział Marszałek Senatu.

– Jesteście w tym roku wyjątkowo zabiegani, zatroskani. Bądźcie wzorcem rozmowy, dialogu, troski o dobro wspólne, troski o Polskę, o Ojczyznę. Z tym oczekiwaniem wiąże się także nadzieja tych świąt. Wszystkie nasze zwyczaje świąteczne wynikają z wydarzenia betlejemskiego, którego nie wolno nam zapomnieć. Życzę by starczyło motywacji – mówił kard. Nycz. – Ewangelia o wydarzeniu betlejemskim, o tym, że Bóg stał się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, to nie jest dodatek do stołu z opłatkami. Jest dokładnie odwrotnie. Wszystkie nasze zwyczaje wynikają z tego wydarzenia. Braterstwo, o którym mówimy przy stole wigilijnym, a które w jakiś sposób świadczymy w tym roku wobec uchodźców z Ukrainy, potrzebuje duchowego podparcia, a jest nim tajemnica wcielenia. Żeby udźwignąć ten piękny obowiązek w roku, w którym toczy się wojna, w którym mamy tylu uchodźców, braci z Ukrainy, to podparcie przez tajemnicę Świąt jest nam wszystkim bardzo potrzebne – podkreślił metropolita warszawski.

Uroczystemu spotkaniu towarzyszyły kolędy w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, pod batutą Tomasza Labunia.

źródło: Sejm RP
fot. Anna Strzyżak, Piotr Tracz, Rafał Zambrzycki / Kancelaria Sejmu

[ngg src=”galleries” ids=”11152″ display=”basic_thumbnail”]


18-12-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)