Nowe rozporządzenie! Do kiedy RESTRYKCJE?

Jak przewiduje rozporządzenie Rady Ministrów, nowe przepisy, które weszły w życie w niedzielę, będą obowiązywać prawdopodobnie do 30 listopada.  Jednocześnie, rozporządzenie przedłużyło obowiązujące dotychczas restrykcje wprowadzone przez rząd.

Rada Ministrów przedstawiła Polakom kolejne już rozporządzenie, stworzone rzekomo w celu walki z koronaświrusem. Podobnie, jak w poprzednich tego typu sytuacjach, znacząco utrudni życie obywatelom. Nowe rozporządzenie przedłuża dotychczas obowiązujące obostrzenia do 30 listopada, wprowadzając także zmiany w kilku zapisach.

Dotychczas w Polsce obowiązuje szereg restrykcji, które nie zostały zniesione. Piesi muszą zachowywać półtorametrową odległość pomiędzy sobą, z wyjątkiem rodziców i dzieci, oraz osób, które wspólnie mieszkają. Podkreślana jest także konieczność noszenia maseczki zakrywającej usta i nos w autobusach, tramwajach, pociągach, a także kościołach czy urzędach. Za brak maseczek policja chętnie wypisuje bezprawne mandaty. Ograniczona jest również liczba miejsc w teatrach i kinach.

Zgodnie z nowym rozporządzeniem, aktualnie obowiązujące ograniczenia zostaną przedłużone aż do 30 listopada. Część z nich została przy okazji zmodyfikowana, m. in. zapisy dotyczące obowiązku zakrywania ust i nosa, podczas „przeprowadzania konkursu na aplikację kuratorską i egzaminu kuratorskiego” – ich uczestnicy będą zwolnieni z tego obowiązku.

Rozporządzenie stwierdza, że na terenie szkół, placówek oświatowych, uczelni i instytutów badawczych zakrywanie ust i nosa będzie obowiązkowe w czasie poza zajęciami, chyba, że kierujący przedmiotem postanowi inaczej. Jak podkreślają autorzy tej zmiany, pozwoli ona na „elastyczne podejmowanie decyzji przez kierujących przedmiotami, w zależności od lokalnej sytuacji epidemicznej”. Wyznacznikami do podejmowania indywidualnych decyzji będzie m. in. ilość zakażeń oraz procent społeczeństwa, które przyjęło szczypawkę w regionie.

Zobacz także:

01-11-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)