Warunki w Bieszczadach. Ogłoszono 1 stopień zagrożenia lawinowego

BIESZCZADY / PODKARPACIE. Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe wydało komunikat o zagrożeniu lawinowym w Bieszczadach. Sprawdźcie, zanim wybierzecie się w góry.

– W ciągu ostatnich 48 h spadło około 25 cm śniegu świeżego, który był transportowany na strony zawietrzne i odkładany na warstwę śniegu starego. Najwięcej śniegu/ok. 60 – 70 cm/ znajduje się na stokach zawietrznych, na których śnieg został zmagazynowany pod wpływem wiejących wiatrów, z przewagą wystaw północnych i północno-wschodnich. W grzbietowych partiach pokrywa ok. 30 cm zbudowana ze śniegu przewianego. Zagrożenie lawinowe na stromych zboczach w miejscach odłożenia śniegu przez wiejący powyżej górnej granicy lasu, silny wiatr na podłoże trawiaste lub warstwę śniegu starego, pokrywa zbudowana ze śniegu zmrożonego i przewianego. Na części obszaru stabilizowana przez nieprzykrytą roślinność. Jutrzejszy dzień pochmurny z przejaśnieniami, temperatury do -10°C oraz wiatr do 30 km/h z kierunku południowo-zachodniego – czytamy w komunikacie GOPR. 


Grafika: GOPR Bieszczady


Na zdjęciu Połonina Wetlińska, 08.01.2021 r. Foto: P. Wasiak / BdPN

09-01-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)