Prowokacja Białorusi! Granaty hukowe rzucane na granicy

Białoruskie służby po raz kolejny dopuściły się prowokacji. Wzdłuż granicy funkcjonariusze z Białorusi rzucali wzdłuż granicy granaty hukowe.

Jak informuje rzecznik Straży Granicznej, por. Anna Michalska, służby białoruskie kolejny już raz usiłowały prowokować Polaków. Jak przekazała pani rzecznik, w niedzielę około godziny 16 zauważono podejrzane ruchy Białorusinów.

– Na odcinku ochranianym przez placówkę SG w Narewce, nasz patrol zauważył poruszający się wzdłuż granicy samochód służb białoruskich. Z tego pojazdu co kilkadziesiąt metrów były wyrzucane petardy hukowe, ale tak, żeby nie przeleciały na stronę polską – wyjaśniła por. Michalska.

Trzy godziny później Straż Graniczna dostrzegła uszkodzenie płotu granicznego. Jeden mężczyzna przeszedł przez niego na polską stronę.

– Po stronie białoruskiej oczekiwała natomiast kilkunastoosobowa grupa, ale na widok naszych patroli wycofała się w głąb Białorusi. Ten jeden mężczyzna – obywatel Iraku został zatrzymany, pouczony i doprowadzony do linii granicy – podsumowała rzeczniczka SG.

Polscy funkcjonariusze i żołnierze twierdzą również, że w niedzielę dało się słyszeć huk petard na innych odcinkach granicy z Białorusią. Tylko ostatniej doby odnotowano 35 prób nielegalnego przekroczenia granicy. Jak informuje SG, Polacy wydali 8 postanowień o opuszczeniu terytorium RP. Od początku grudnia wydano 72 zezwolenia na wjazd na teren objęty działaniem Podlaskiego Oddziału straży granicznej oraz 7 zezwoleń na wjazd na teren działań Nadbużańskiego Oddziału straży granicznej.

Z kolei od początku roku, Straż Graniczna odnotowała około 40 tysięcy prób nielegalnego wdarcia się na teren Polski z Białorusi. W sierpniu zanotowano 3,5 tysiąca prób, we wrześniu już 7,7 tysiąca. W październiku liczba ta osiągnęła rekordowe 17,5 tysiąca prób, by w listopadzie spaść do „tylko” 8,9 tysiąca prób. Od 1 grudnia do 1 marca, na mocy rozporządzenia obowiązuje zakaz przebywania na terenie przygranicznym z Białorusią. Obejmuje on 115 miejscowości województwa podlaskiego oraz 68 województwa lubelskiego.

ZOBACZ TAKŻE:

 z cyklu: Okiem Polonii! $ZPRYCOWY ABONAMENT! TURBO $ZCZEPIENIE w Niemczech!

06-12-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)