Ofiarami ataku mogą być dzieci, rowerzyści, osoby starsze!

Apel Policji! Pamiętajmy o obowiązku wobec czworonogów! Obowiązek opieki nad psem oraz sprawowania właściwego nadzoru ciąży na jego właścicielu.

  • Za szkody wyrządzone przez zwierzę odpowiada jego właściciel.
  • Nieruchomość musi być oznakowana tabliczką ze stosownym ostrzeżeniem.
  • Właściciel powinien zapewnić zwierzęciu takie warunki, aby nie wydostawało się bez nadzoru poza teren posesji.

Właściciele, którzy pozwalają swoim zwierzętom biegać samowolnie poza terenem posesji mogą zostać ukarani mandatem, zgodnie z art. 77 ustawy z 20 maja 1971 r. Kodeksu Wykroczeń, który brzmi:

§1, Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany.

§2, Kto dopuszcza się czynu określonego w §1 – przy trzymaniu zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny albo karze nagany.”

OBOWIĄZEK SZCZEPIEŃ

Każdy właściciel czworonoga powinien pamiętać o obowiązkowych szczepieniach ochronnych.

Prawo nakłada na właściciela psa obowiązek szczepienia przeciwko wściekliźnie. Szczepienie czworonoga powinno nastąpić najdalej 30 dni po ukończeniu przez psa 3 miesiąca życia i powtarzane być każdego roku. Niedopełnienie obowiązku szczepienia psa jest zagrożone grzywną, a nawet karą aresztu lub ograniczenia wolności. Obowiązek szczepienia psów wynika z ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt.

Zdarzają się przypadki, że właściciele czworonogów nie trzymają psa na smyczy, w kojcu, czy na terenie zamkniętej posesji, pozwalając zwierzęciu biegać samowolnie, co może prowadzić do zagrożenia zdrowia i życia mieszkańców.

UWAGA!

Ofiarami ataku ze strony psa mogą być dzieci, rowerzyści, osoby starsze, dlatego wszyscy powinniśmy dbać o to, aby do takich sytuacji nie dochodziło. Wałęsające się po drodze lub wybiegające na nią nagle zwierzęta mogą być także przyczyną kolizji i wypadków.

Zdjęcie poglądowe

UG Sanok

31-03-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)