HOCZEW: Zauważyli płomienie. Ruszyli na pomoc

HOCZEW / PODKARPACIE. Funkcjonariusze, przejeżdżając przez miejscowość Hoczew, zauważyli ogień wydobywający się z komina jednego z domów. Natychmiast zareagowali i wyprowadzili z domu 95-letnią kobietę.

Wczoraj około godz. 16, funkcjonariusze Posterunku Policji w Baligrodzie zostali wysłani przez dyżurnego leskiej komendy na interwencję. Jadąc przez miejscowość Hoczew zauważyli kłęby gęstego dymu nad jednym z domów. Gdy podjechali bliżej, zauważyli ogień wydobywający się komina. W domu przebywała 95-letnia kobieta, która nie wiedziała, że w kominie zapaliła się sadza. Policjanci wyprowadzili staruszkę na zewnątrz, po czym wrócili sprawdzić, czy w domu nikt nie został. Wówczas wygasili żar w piecu zamykając dopływ powietrza do komina. Na miejsce przyjechała jednostka straży pożarnej.

Zdjęcie poglądowe, archiwum redakacji

Przypominamy, że zapalenie się sadzy w kominie, to zjawisko bardzo groźne i może się skończyć pożarem całego domu. Aby go uniknąć, należy regularnie czyścić komin. Mieszkańcy często zaniedbują ten obowiązek, przez co sadza osiada w kominie i stopniowo go zatyka. Trzeba też dbać o jakość paliwa, które wkładamy do pieca czy kominka. Wystarczy bowiem kilka tygodni palenia mokrym, żywicznym drewnem, by nagromadziło się dość smoły i sadzy, aby potem pierwsze mocniejsze przepalenie spowodowało pożar komina. Gdy jednak dojdzie do pożaru w kominie nigdy nie wolno gasić pożaru wodą! Powstająca wtedy gwałtownie para może spowodować pęknięcie przewodu kominowego. Gdy zauważymy pożar sadzy trzeba przede wszystkim wezwać straż pożarną i wygasić palenisko.

KPP Lesko

18-03-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)