Co się stało z grypą? Dr Martyka: „Nagle zaginęła!”

Dr n. med. Zbigniew Martyka, specjalista chorób wewnętrznych i zakaźnych, kierownik Oddziału Obserwacyjno–Zakaźnego Szpitala ZOZ w Dąbrowie Tarnowskiej udzielał odpowiedzi podczas posiedzenia Komisji śledczej ds. pandemii. Komisję tę powołał Instytut Ordo Medicus.

Podczas posiedzenia doktor stwierdził, że „zdecydowanie więcej osób zaczęło umierać po wprowadzeniu polityki zdrowotnej, a w zasadzie antyzdrowotnej”. Medyk został zapytany m.in. o to, czy zauważył u chorych w trakcie pandemii objawy, których wcześniej nie obserwował. Martyka odparł, iż trudno jest mu odpowiedzieć na to pytanie.

– Jeżeli wcześniej, przed tą tzw. pandemią były osoby z ciężką niewydolnością krążenia, to trafiały na inne oddział – nie do nas – zauważył.

– Natomiast jeżeli był to oddział covidowy, to osoby trafiały do nas i u nas nastąpiło pogorszenie stanu zdrowia, no to wtedy mieliśmy do czynienia z tymi pacjentami, a wcześniej to nie była nasza specyfika – zakażenia dróg oddechowych. To były raczej inne schorzenia – mówił dr Martyka.

– Natomiast banalne inne objawy różniły się – początkowo te zaburzenia węchu czy smaku, to była tak specyfika prawda. W tej chwili dominują takie objawy biegunkowe, jelitowo-żołądkowe – wymioty, biegunka. […] dawniej się mówiło tzw. „grypa żołądkowa”. No, to nie jest merytorycznie dobre określenie, bo nie ma czegoś takiego jak grypa żołądkowa – tak się to potocznie mówi, ale to oznacza infekcja wirusowa dająca takie objawy ze strony przewodu pokarmowego i teraz też są i gdyby nie testy covidowe, to ci pacjenci byliby traktowani prawdopodobnie tak, jak w ubiegłych latach: „no. ma pan grypę żołądkową…” – wyjaśniał medyk.

Zdaniem lekarza, „gdyby nie test, to nie byłoby wiadomo, że to jest jakaś inna choroba”.

– A gdzie jest grypa? Co się stało z grypą i z anginą? – padło jedno z pytań.

– Tak, no grypa zaginęła z roku na rok. No, ale chciałbym zwrócić uwagę, że prawdopodobnie skończył się patent na szczepionki przeciw grypie – no to musiała zniknąć – stwierdził dr Martyka.

Zobacz także:

27-10-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)